Czym jest rezonans magnetyczny?

Nowoczesna medycyna dysponuje szeregiem metod pozwalających na uzyskanie obrazu naszego ciała. Obecnie w celu sprawdzenia stanu zdrowia pacjenta coraz częściej zamiast standardowego prześwietlenia korzysta się z rezonansu magnetycznego. Ta innowacyjna metoda pozwala na dokładne badanie dolegliwości pacjenta bez efektów ubocznych. W poniższym artykule wyjaśnimy, na czym polega badanie rezonansem i kiedy się je stosuje. 

Na czym polega badanie rezonansem magnetycznym?

Badanie rezonansem pozwala zobaczyć obraz  narządów wewnętrznych i tkanek ciała. Wykorzystana w rezonansie technologia nie wykorzystuje promieniowania, przez co jest w pełni bezpieczna i nie powoduje efektów ubocznych. Całe badanie polega na użyciu pola magnetycznego, które oddziałuje na protony zawarte w komórkach. Po obróbce komputerowej sygnału wysyłanego przez protony powstaje pełny i dokładny obraz wszystkich organów wewnętrznych.

W jakich przypadkach warto skorzystać z rezonansu?

Rezonans magnetyczny jest zalecany, jeśli niezbędny jest obraz wnętrza naszego organizmu do postawienia odpowiedniej diagnozy. Badanie rezonansem może zostać zalecone w momencie, kiedy pacjent skarży się na bóle głowy. W wielu przypadkach rezonans magnetyczny prywatnie Łódź będzie najlepszym rozwiązaniem ze względu na swoją dokładność i brak efektów ubocznych. Warto jednak pamiętać, że rezonans magnetyczny nie jest dla każdego. Jeśli w naszym ciele znajdują się jakieś elementy metalowe lub urządzenia typu rozrusznik serca może to spowodować zakłócenie badania i błędne wyniki.

Jak przygotować się do badania rezonansem magnetycznym?

Rezonans magnetyczny ze względu na wykorzystanie pola magnetycznego jest wrażliwy na elementy metalowe, które mogłyby zakłócić badania. Przed rezonansem należy usunąć wszystkie metalowe elementy z ubrań, jak i pozbyć się całej biżuterii. W przypadku posiadania kolczyków lub innych metalowych elementów ozdobnych należy je wyjąć przed badaniem. Kobiety muszą przychodzić na badanie bez makijażu, ponieważ w niektórych kosmetyka znajdują się drobinki metalu.

Podsumowanie

Badanie przy użyciu rezonansu magnetycznego to bezpieczna alternatywa dla badań rentgenem. Brak użycia promieniowania rentgenowskiego sprawia, że badanie nie powoduje efektów ubocznych. Wykorzystanie pola magnetycznego powoduje, że powstały obraz jest dokładny i czytelny. Przed badaniem należy pamiętać o usunięciu wszystkich metalowych przedmiotów i ewentualnym wyjęciu kolczyków. Osoby posiadające rozrusznik serca lub metalowe ciała obce w organizmie nie mogą poddać się badaniu rezonansem magnetycznym.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *