Diagnostyka prenatalna i podstawowe badania w ciąży – sprawdź, kiedy je wykonać

Badania w ciąży są obowiązkowe i powinny być wykonywane regularnie, od momentu, w którym ciąża zostanie potwierdzona przez lekarza ginekologa. Stosując się do zaleceń i jednocześnie – decydując się na kompleksową diagnostykę prenatalną, znacznie zredukujesz ryzyko wystąpienia powikłań w ciąży i w trakcie porodu. Kiedy wykonać najważniejsze badania? Przeczytaj!

Jakie badania zleci ginekolog w trakcie pierwszej wizyty?

Jeśli zaobserwowałaś u siebie wczesne objawy ciąży (do takich bez wątpienia należy brak miesiączki), a test ciążowy wskazał pozytywny wynik, koniecznie umów się na konsultację ginekologiczną (najpóźniej przed 8 tygodniem ciąży). W czasie jej trwania lekarz potwierdzi ciążę za pomocą badania USG, a następnie wskaże, jakie badania powinnaś wykonać przed kolejną wizytą. Najczęściej należą do nich:

– określenie grupy krwi i czynnika Rh,

– morfologia krwi,

– badanie moczu,

– badanie poziomu glukozy na czczo,

– badanie wykluczające zakażenie wirusem HIV, kiłą i wirusowym zakażeniem wątroby typu C,

– badanie w kierunku toksoplazmozy i różyczki,

– badanie w kierunku chorób tarczycy.

Nieinwazyjna diagnostyka prenatalna możliwa do przeprowadzenia od 10 tygodnia ciąży

Rekomendowanym uzupełnieniem podstawowych badań obowiązkowych w ciąży jest nieinwazyjna diagnostyka prenatalna, pozwalająca kontrolować zdrowie matki i nienarodzonego dziecka. Najwcześniejsze badania genetyczne, pozostające bez wpływu na przebieg ciąży możesz przeprowadzić już od 10 tygodnia, korzystając z płatnego testu prenatalnego Harmony. Do pozostałych badań prenatalnych należą USG I trymestru, znane jako USG genetyczne, wykonywane równocześnie z testem PAPP-A oraz USG II trymestru. Należy je wykonać kolejno między 11 a 13 i 18 a 22 tygodniem ciąży. Zaleca się uzupełnienie diagnostyki prenatalnej o trzecie badanie USG, tym razem między 28 a 32 tygodniem ciąży.

Kalendarz badań w ciąży

Morfologię i badanie moczu będziesz powtarzała regularnie, przez cały czas trwania ciąży, jednak to nie jedyne badania, które będzie zlecał ginekolog w trakcie kolejnych wizyt. Kalendarz badań w ciąży znajdziesz poniżej. Zgodnie z nim do 10 tygodnia ciąży wykonasz badania wymienione powyżej, następnie zaś:

– pomiędzy 11 a 14 tygodniem ciąży konieczne będzie USG, badanie ogólne moczu, cytologia (jeśli nie była pobrana przed poczęciem) oraz USG I trymestru wraz z testem podwójnym (test PAPP-A),

– pomiędzy 15 a 20 tygodniem ciąży, poza morfologią i badaniem moczu lekarz zleci posiew z pochwy i wykona USG,

– pomiędzy 21 a 26 tygodniem ciąży wykonasz dodatkowo test obciążenia glukozą po podaniu 75 g glukozy oraz badanie w kierunku toksoplazmozy. Prawdopodobnie lekarz powtórzy badanie USG,

– pomiędzy 27 a 32 tygodniem ciąży dodatkowo konieczne będą przeciwciała odpornościowe anty-RhD+,

– pomiędzy 33 a 36 tygodniem ciąży lekarz zleci bakteriologię pochwy, antygenu wirusowego zapalenia wątroby typu B, badanie w kierunku HIV i kiły posiew w kierunku paciorkowca beta-hemolizującego z pochwy i okolic odbytu.

– pomiędzy 37 a 38 tygodniem ciąży wykonasz morfologię krwi i badanie moczu.

Jeden komentarz Dodaj swoje

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *