Lokalizacja wycieków wody – najważniejsze informacje

Nasze domy polegają na wodzie – o ile jest bezpiecznie zawarta w rurze, zlewie, wannie lub odpowiednim urządzeniu, takim jak zmywarka. Ale woda może szybko stać się wrogiem, jeśli pójdzie tam, gdzie nie powinna, potencjalnie uszkadzając strukturę domu lub wyposażenie. Niestety wycieki hydrauliczne są dość powszechne, nawet w nowszych domach, i jest prawdopodobne, że każdy dom ucierpi z powodu co najmniej jeden raz. Co więcej, nie wszystkie przecieki są oczywiste; w rzeczywistości mogą być strasznie podstępne, co sprawia, że kluczowe znaczenie ma jak najszybsze złapanie i naprawienie wycieku.

Jeśli podejrzewasz wyciek, monitorowanie wodomierza w domu da ci ostateczną odpowiedź. Miernik często znajduje się pod pokrywą włazu w pobliżu ulicy lub (w obszarach, w których temperatury nie spadają poniżej zera) z boku lub z tyłu domu, w pobliżu miejsca, w którym linia doprowadzająca wodę wchodzi do domu. Wyłącz wszystkie krany z wodą w domu i upewnij się, że pralka i zmywarka nie działają. Sprawdź wodomierz i zanotuj liczby, które widzisz. Wróć za godzinę i sprawdź ponownie. Jeśli liczby się zmieniły, gdzieś jest wyciek. Aby ustalić, czy wyciek wody znajduje się w domu, czy na zewnątrz, wyłącz zawór odcinający na głównej rurze doprowadzającej wodę w domu. Znajduje się on w piwnicy lub pomieszczeniu gospodarczym, w którym rura wodna wchodzi do domu.

O tym warto pamiętać!

Każdy chce bujnego trawnika, ale jeśli obszar na twoim podwórku jest znacznie bardziej zielony (i rośnie szybciej) niż reszta trawy, może to wskazywać miejsce, w którym wycieka zakopana linia wody. Jeśli wyciek jest obfity, możesz nawet zobaczyć kałuże na powierzchni ziemi. Jeśli test wodomierza wykaże wyciek wewnątrz domu, sprawdź szafki pod kuchnią, praniem i zlewozmywakami łazienkowymi, aby upewnić się, że są suche. Będziesz także chciał poszukać kałuż wokół podstaw wanien, toalet i pryszniców oraz pod podgrzewaczem wody, zmywarką i myjką do ubrań. Jeśli znajdziesz jakieś kałuże, wyłącz zawór doprowadzający wodę do tego urządzenia lub urządzenia i zadzwoń do hydraulika. Jeśli złączka na linii zasilającej pod zlewem pęknie i wybuchnie strumień wody, od razu wiesz, gdzie jest problem, ale niektóre wycieki są o wiele bardziej podstępne! W najgorszym przypadku woda może spływać powoli z łączników rur w ścianie i pozostawać niezauważona, dopóki nie spowoduje rozległych uszkodzeń. Podczas gdy niektóre wycieki są całkowicie ciche – na przykład, jeśli woda przemieszcza się wzdłuż kołka ściennego – czasami słychać inne wycieki, co daje wskazówkę co do lokalizacji wycieku.

Dodatkowe informacje: lokalizacja wycieków wody.