Jak być aktywnym w zimie?

Choć zimy w Polsce od kilku lat są dość łagodne i nie doświadczamy fal arktycznych mrozów na miarę tych dotykających Amerykę Północną, to jednak gdy za oknem jest brzydka pogoda i wieje, to z całą pewnością łatwo się zniechęcić do jakiejkolwiek aktywności fizycznej. Przecież zima nie tylko nie przeszkadza w uprawianiu sportu, lecz również tworzy dla niego możliwości, których nie mamy w lecie. Zatem wypróbujmy piętnaście sprawdzonych sposobów na zdrowe i aktywne spędzenie zimy. Nie czekajmy z tym do wiosny, uwierzmy, że nasz organizm jeszcze nam za to podziękuje. Jakie to sposoby? W tym artykule wymienię je.

ZDROWE ODŻYWIANIE

Według mnie w porze zimowej zdrowe odżywianie jest szczególnie ważne. Niestety w zimie trudno jest o naprawdę dobrej jakości owoce. Z tego też względu, zamiast kupować holenderską sałatę z gąbki albo chiński czosnek, skupmy się na tym, co mamy w Polsce. Włączmy w swoją dietę warzywa korzeniowe, takie jak: marchew, pietruszkę, seler, pasternaki. Nie zapomnijmy też o domowych kiszonkach, przetworach warzywnych i owocowych. Naprawdę w ostateczności możemy wykorzystać również głęboko mrożone owoce, takie jak: truskawki, maliny, jagody, jeżyny, które świetnie sprawdzą się jako deser, czy też koktajl. Natomiast absolutnie pamiętajmy, iż najlepszym środkiem rozgrzewającym jest imbir, czosnek i papryka. Otóż jedząc trochę „ostrzej” niż zazwyczaj, pobudzimy swoje ciało do wytwarzania ciepła.

PORANNA GIMNASTYKA

Wiadomo, że gdy przez większość domy jest ciemno, to bardzo trudno jest się obudzić i efektywnie rozpocząć dzień. Dlatego, zamiast wlewać w siebie duże ilości kawy, rozpocznijmy nasz poranek od rozciągania i kilku ćwiczeń rozgrzewających. Są to np., skłony, przysiady albo pajacyki. Takie ćwiczenia na pewno poprawią nasze krążenie i z całą pewnością wyrwą nas ze snu. Dobrze wpływają także na nasze samopoczucie. Wystarczy przecież tylko i wyłącznie 15 minut zaraz po wstaniu z łóżka, by czuć się lepiej na co dzień.

ŁYŻWY

Oczywiście, że jest to klasyka zimowej aktywności, ponieważ ten sport dostępny jest w wielu mniejszych i większych miejscowościach, w których rozstawia się sezonowe lodowiska. Taka jazda na łyżwach jest zajęciem, które angażuje całe nasze ciało, ze szczególnym uwzględnieniem mięśni nóg i dolnych partii ciała. Poza tym poprawia koordynację ruchową i równowagę. Z całą pewnością stanowi też świetną zabawę integrującą rodzinę bądź alternatywę dla randki w kawiarni. Koniecznie pamiętajmy tylko o niezbędnych środkach ostrożności.

WYCIECZKA W TEREN

Jeżeli myślicie, że wyjazd za miasto wiąże się z braniem urlopu i staniem w korkach na Zakopiance to się mylicie! Otóż jeśli nie możemy albo nie chcemy jechać w góry, to weźmy w sobotę lub w niedzielę swoich bliskich na długi spacer po okolicznych lasach, wzgórzach bądź też innych miejscach, które akurat mamy w zasięgu godziny do półtorej jazdy samochodem. Taki cały dzień spędzony na świeżym powietrzu z pewnością nam nie zaszkodzi.

MIEJSKIE SPACERY

Tutaj oczywiście rzecz rozbija się o głośną w Polsce sprawę smogu. Jest tak, gdyż są dni, kiedy opuszczenie klimatyzowanych pomieszczeń wydaje się po prostu ryzykowne. Na dłuższą metę takie jest! Ale jeżeli wyposażymy się w odpowiednią maskę, śmiało możemy przemierzać ulice i parki. I tak wybierzmy spacer zamiast dojazdu do pracy samochodem lub spędźmy weekend w parku, zwłaszcza jeśli mamy dzieci lub psa. Przecież zawsze możemy zaaranżować rodzinne wyjście na sanki, czy też bitwę na śnieżki ze znajomymi, o ile oczywiście spadnie śnieg.

NARTY

Na pewno jest to sport, bez którego wiele osób nie wyobraża sobie zimy. Dlatego, jeżeli nie możemy wziąć kilkudniowego urlopu, lecz mamy to szczęście, że mieszkamy na południu Polski. To pamiętajmy, iż wiele mniejszych stoków w naszym kraju otwartych jest również wieczorem. Wcale nie musimy jechać wiele godzin i płacić olbrzymich kwot, aby cieszyć się białym szaleństwem. Wystarczy popołudnie po wyjściu z pracy. Dzięki dobrym autostradą możemy, również wyskoczyć na weekendowy wypad na narty do Włoch.

NORDIC WALKING

Mimo panujących stereotypów jakoby ta aktywność fizyczna była zarezerwowana tylko i wyłącznie dla emerytów. To taki intensywny chód, który angażuje całe ciało, jest świetną alternatywą dla biegania. Otóż znacznie mniej niż jogging obciąża stawy, jednocześnie intensywnie stymulując mięśnie obręczy barkowej i ramion. Weźmy „spacer z kijkami” pod uwagę, zwłaszcza podczas suchej, bezśnieżnej zimy.

JOGGING

Pamiętajmy o tym, aby zimą nie przerywać codziennego biegania. Ważne jest oczywiście to, żebyśmy pamiętali o ciepłym i suchym ubraniu, szczególnie przyda się tutaj bielizna termiczna i o ogrzaniu ciała po treningu.

BASEN

Otóż jeżeli nie jesteśmy amatorami spędzania czasu na „świeżym” powietrzu zawsze, możemy zafundować sobie namiastkę lata w postaci kilku godzin spędzonych w ciepłej wodzie. Przecież pływanie to jedno z najbardziej ogólnorozwojowych ćwiczeń, jakie istnieją. Jest tak, gdyż świetnie rozwija nie tylko mięśnie, ale i kondycję. Ponadto dzięki dużej roli prawidłowego, równego oddechu, pozwoli nam pozbyć się z płuc smogowych zanieczyszczeń. Takim dobrym uzupełnieniem basenu jest również wizyta w saunie z obowiązkowym zimnym prysznicem po. Wspaniale poprawia krążenie. Koniecznie pamiętajmy jednak, iż niektóre schorzenia stanowią przeciwwskazanie do łaźni parowej. Dlatego, jeśli mamy jakiekolwiek wątpliwości to najpierw skontaktujmy się z lekarzem.

ŁOWIENIE SŁOŃCA

Pamiętajmy o tym, aby bez względu na wszystko, co parę dni wyściubić nos z czterech ścian, zwłaszcza podczas krótkich chwil ładnej pogody. Jest tak, dlatego że nasze ciało potrzebuje promieni słonecznych do produkcji witaminy D3, której większość pochodzi właśnie z biosyntezy w skórze. Dlatego naprawdę, jeśli tylko mamy okazję, wystawiajmy się na działanie słońca, oczywiście uważajmy, by nie doznać poparzeń.

FITNESS

Taka zorganizowana aktywność fizyczna pod czujnym okiem instruktora, który z całej grupy wyciska siódme poty, to dobra rozrywka i świetna sprawa dla naszego ciała. Jeśli jednak nie możemy sobie pozwolić na wychodzenie na zajęcia, skorzystajmy z dostępnych w internecie programów treningowych.

SIŁOWNIA

Bez wątpienia zima to idealny czas na to, aby rozpocząć swoją przygodę z ćwiczeniami na siłowni. Jest tak, gdyż wtedy kiedy pada śnieg, możemy zakasać rękawy i wziąć się do budowania swojej kondycji. Oczywiście nie wszystko naraz, nie możemy przecież przeciążyć organizmu, zwłaszcza takiego nie przyzwyczajonego do wysiłku. Umówmy się z trenerem, żeby wprowadził nas w tajniki „pakowania”. Przecież nie warto oszczędzać na zdrowiu! Kilka takich sesji treningowych, w których trakcie dowiemy się, co możemy robić, a czego nie, z pewnością będzie nas kosztować mniej, niż leczenie kontuzji czy urazu.

MIEJSKIE ROZRYWKI

Jeżeli chcemy oddać się naprawdę niezwykłej aktywności, to poszukajmy innych rozrywek. Otóż w wielu miastach Polski bez trudu, znajdziemy parki trampolin. Są to miejsca stworzone do skakania, gimnastyki, a także wykonywania ewolucji. Takimi miejscami rozrywki są również poligony do paintballu i ścianki wspinaczkowe. A więc pojedynczy wypad może być świetnym sposobem na spędzenie weekendu, a kto wie być może, przerodzi się w długotrwałą pasję.

SQUASH

Jest to nie najtańszy sport w moim zestawieniu, lecz umówmy się, nie ma sobie równych, zarówno jeżeli chodzi o wysiłek, jak i rozwój koncentracji i motoryki. Zatem jeśli myślimy, że tenis zapewnia dobre tempo rozrywki, to najwyraźniej nigdy nie było nam dane oglądać mecz squash. Jest to również dobre rozwiązanie integrujące, pary, przyjaciół, rodzica z dzieckiem. Zapewnia też świetną, choć wycieńczającą zabawę.

WALKA Z LENISTWEM

Każdy wie, że czego byśmy w zimie nie robili, to i tak jest to czas, w którym najbardziej przybieramy na wadze. Z tego też względu pamiętajmy, by świadomie spędzać mniej czasu w fotelu przed telewizorem, czy komputerem. Unikajmy też niezdrowych, przetworzonych przekąsek, które zawierają duże ilości cukrów i tłuszczów, rzadziej wsiadajmy do samochodu, czy komunikacji miejskiej.

Podsumowując powyższy artykuł to, proponuję z powyższej listy jedną albo dwie aktywności i stosować je regularnie. Pamiętajmy, że powtarzalność i wytrwałość to klucz do sukcesu!!!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *