Czy masaż ma pozytywny wpływ na zdrowie?

Masaż często kojarzony jest z wyłącznie chwilą relaksu i odpoczynku. Jest to, niewątpliwie, błędne przekonanie, ponieważ masaż ma przede wszystkim niebagatelny wpływ na nasz stan zdrowia.

Historia masażu

Historia masażu swój początek miała starożytnych Chinach, 3000 lat temu. Pierwsze opisy technik masaży ukazały się w podręczniku The Cong-Fou of the Tao-Tse, kolejne już w księgach Hipokratesa. Dowodzi to, że masaż od wieków był uważany za cenny czynnik rzutujący na ludzkie zdrowie i dobre samopoczucie. Określone bowiem ruchy rąk, tarcie i techniki dostosowywane były do danej choroby i skutkowały poprawieniem stanu zdrowia. W kolejnym okresie, podczas znacznego rozwoju medycyny, uznano, że masaż skutecznie przynosi ulgę po zabiegach operacyjnych i wówczas masaż stał się metodą leczenia chorób. Dlatego też, Johan Mezgera otworzył szkołę szwedzkiego masażu klasycznego, a następnie wstępnie określił wskazania i przeciwwskazania do masaży leczniczych, które później były dalej opracowywane przez kolejnych lekarzy.

Czy masaż pozytywnie oddziałuje na ludzki organizm?

Badania wykazują, że pozytywnie na nasz organizm i stan zdrowia wpływa masaż klasyczny, limfatyczny, relaksacyjny całego ciała, pleców, kręgosłupa, twarzy, antycellulitowy. Korzyści masażu wynikają ze wzmożonej cyrkulacji krwi, która jest wynikiem zwiększonego odżywiania i dostępności tlenu we tkankach. Niemniej jednak, efektem poprawy krążenia jest również duże lepsze funkcjonowanie układu pokarmowego. Warto zaznaczyć, że drenaż limfatyczny skutecznie pobudza przepływ limfy, dzięki czemu i układ odpornościowy dotknięty jest dużymi korzyściami masażu. Właściwe masowanie pozwala bowiem na pozbycie się (lub znaczne ograniczenie) stresu, bezżenności, przeciążenia stawów, bólów kręgosłupa, nerwobólów, wad postawy, obrzęków czy migreny.

Dostępne są różne masaże, które każde z nich skutkuje ogromnymi korzyściami dla zdrowia:

-drenaż limfatyczny- cieszy się ogromną popularnością w terapiach odchudzających i leczenia cellulitu,

– masaż klasyczny – skutecznie zwiększy ruchomość stawów, ograniczy bądź nawet zlikwiduje asymetrię napięcia mięśniowego, ograniczy uciążliwy ból kręgosłupa,

-technika sportowa –jest niebywale pomocna w regeneracji i przygotowaniu organizmu do ogromnego wysiłku,

– masaż relaksacyjny – przede wszystkim poprawia samopoczucie, korzystnie wpływa na psychikę, powoduje wydzielanie serotoniny,

-masaż twarzy- relaksuje i znacznie poprawia wygląd skóry, zwiększa jędrność.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *