Dlaczego warto czytać książki?

Czytanie książek jest przygodą. Jedną z najbardziej fascynujących, jakich człowiek może doświadczyć. Czytając, przeżywamy życie po wielekroć. Możemy znaleźć się w każdym miejscu i o każdym czasie. Wszędzie, gdzie zapragniemy. Czytanie powieści historycznych pozwala nam przenieść się w dowolną epokę. Razem z bohaterami możemy spacerować ulicami starożytnego Rzymu czy Aten, gościć na dworach cesarskich, w średniowiecznych zamkach. Możemy być mieszkańcami XIX- wiecznej prowincji lub mieszkać wśród Indian w Ameryce. Wszystko, czego dusza zapragnie. Chcielibyśmy zobaczyć, jak będzie wyglądał świat w przyszłości? Nic prostszego! Wystarczy wziąć do ręki jakąkolwiek powieść science fiction i już jesteśmy na innej planecie bądź w innym wymiarze. Jeśli ktoś kocha podróże, powieści podróżnicze będą dla niego okazją do przeżycia wielkiej przygody. Bez ogromnych nakładów finansowych człowiek może się znaleźć w dowolnym miejscu na ziemi – W Azji, Ameryce, na biegunie czy w środku afrykańskiego buszu – wszędzie, gdzie dusza zapragnie.

Czytanie książek to trochę magia

Przeżywamy alternatywne życia. Kochamy, płaczemy i cieszymy się razem z bohaterami, z którymi się utożsamiamy. Życie człowieka, który lubi czytać, nigdy nie jest nudne. Książka pobudza wyobraźnię, pozwala przeżyć niesamowite przygody. Fabuła interesującej książki wciąga czytelnika tak, że nie sposób się od książki oderwać. Chcemy wiedzieć, jak zakończyła się historia, co przeżyli bohaterowie. Jednych lubimy, innych mniej, ale wszyscy stają się w jakimś sensie naszymi znajomymi. To zalety literatury pięknej. Lecz są przecież i inne książki. Jeśli ktoś nie lubi fikcji literackiej, może czytać biografie, reportaże, kroniki z podróży, czy popularnonaukowe książki z różnych dziedzin. Psychologiczne, historyczne, filozoficzne, inne…

Książka poszerza nasze horyzonty, daje szeroką wiedzę o świecie, uczy myślenia, rozwija wewnętrznie. Dla ludzi młodych książki mogą być kopalnią wiedzy o świecie i o człowieku, o ludzkich uczuciach. Uczą empatii, rozwijają wrażliwość, pozwalają wejść na moment w skórę drugiego człowieka, poczuć się kimś innym, wreszcie – dostarczają wiedzy. Czytanie niesamowicie poszerza słownictwo, sprawia, że zaczynamy przyswajać sobie nowe słowa i pojęcia, nie zdając sobie nawet z tego sprawy.

Podsumowując, książka uczy, bawi, śmieszy. Rozwija człowieka, poszerza jego wiedzę o świecie. Pozwala zastanowić się nad sobą i nad własną hierarchią wartości. Nie ma minusów. Nie istnieje na świecie człowiek mądry, który nie czyta książek. To po prostu nie jest możliwe.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *