Wykrywanie nieszczelności w sieciach wodociągowych i instalacjach sanitarnych

Chociaż woda to źródło życia, w niektórych sytuacjach może stać się również źródłem problemów. Nieszczelna instalacja może uniemożliwiać korzystanie z tego medium lub spowodować znaczne straty materialne przez zalanie domu lub mieszkania. Aby zminimalizować ich wysokość, trzeba jak najszybciej zlokalizować miejsce wycieku i usunąć przyczynę awarii. Pomóc w tym mogą specjalistyczne firmy.

Szybka lokalizacja miejsca usterki

Większość instalacji wodociągowych umieszczanych jest w gruncie bądź w ścianach budynków. To znacząco utrudnia lokalizowanie ewentualnych wycieków. Firmy zajmujące się świadczeniem tego rodzaju usług, podczas swej pracy korzystają z wiedzy, doświadczenia, a także nowoczesnego sprzętu. Odpowiedni dobór metod badawczych pozwala na szybkie i precyzyjne ustalenie miejsca awarii w instalacji wodociągowej, tryskaczowej, grzewczej, hydrantowej, a także kanalizacyjnej. Warto pamiętać, że błędy popełnione podczas lokalizacji wycieków mogą mieć poważne konsekwencje finansowe, dlatego zaleca się korzystanie z usług renomowanych firm, które gwarantują znalezienie miejsca nieszczelności. Najlepiej, gdyby udało się to zrobić w sposób nieinwazyjny, bez ingerencji np. w konstrukcję budynku.

Nieinwazyjne metody wykrywania wycieków

Bezinwazyjna lokalizacja wycieków wymaga użycia odpowiedniego sprzętu. Jednym z najczęściej wykorzystywanych urządzeń przez specjalistów jest kamera termowizyjna. Tego rodzaju narzędzie pozwala na wykonywanie pomiarów temperatury powierzchni. Dzięki niej możliwe jest precyzyjne zlokalizowanie wycieku gorącej bądź zimnej wody z instalacji. Podczas pracy specjaliści korzystają także metody akustycznej polegającej na zastosowaniu geofonu. Woda wydobywająca się z rury generuje szum, który jest skutecznie wykrywany przez urządzenie, umożliwiając wykrycie miejsca wycieku. Kolejna szybka, bezpieczna i nieinwazyjna metoda polega na zastosowaniu gazu znacznikowego. Gaz wprowadzony do rurociągu wydobywa się przez szczeliny, wskazując miejsce uszkodzenia instalacji. Do podstawowych metod stosowanych w celu potwierdzenia wycieku jest próba szczelności instalacji. Po podłączeniu manometru do instalacji należy wytworzyć odpowiednie ciśnienie w rurociągu. Jeżeli w ciągu 30 minut manometr nie wykaże spadku ciśnienia, próba zostaje uznana za zaliczoną, a szczelność potwierdzona. Przy wykrywaniu wycieków istotny jest odpowiedni dobór metody i sprzętu. Dlatego też wykonywanie tego rodzaju czynności najlepiej zlecić doświadczonym fachowcom, którzy dysponują niezbędnym sprzętem i doświadczeniem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *